Рекомендації для учнів

ЯК КРАЩЕ ПІДГОТУВАТИСЯ ДО ІСПИТІВ

1. Приберіть усе зайве і те, що відволікає вашу увагу  безпосередньої мети – підготовки до іспиту. Заховайте від себе книжки, диски, телепрограму, відключить телефон. Суворо скажіть собі: з 9-ої до 12-ої дня я повинен вивчити скільки-то.

2. Почніть вчити з важких, незрозумілих тем, а легкі залишайте під кінець. Якщо складну тему відкласти на потім, вона висітиме, як дамоклів меч, не даючи вам спокою. В результаті якість запам’ятовування тем, які даються складно, різко знижується, якщо не зводиться до нуля. Виникає це тому, що ви  намагаєтесь відкласти нерадісний момент.

3. Справжня мати навчання – не повторювання, а використання. Не тримайте навчання в собі, як в сейфі. Поділіться з дзеркалом, улюбленим собакою, батьками чи друзями. Можете час від часу робити репетицію іспиту: зробіть невеликі картки з номерами білетів. витягайте їх і відповідайте. Відповідайте вдумливо і серйозно, бо добра репетиція, — запорука успішної вистави.

4. Запам’ятовувати матеріал треба  осмисле­но, а не механічно. Не зубріть — це довго і дає ус­кладнення: варто пере­хвилюватися, забути, хоч одне слово, як текст, вив­чений таким способом, зітреться. Краще двічі прочитаний та переказаний, ніж п'ять разів прочи­таний без переказу. Встановіть логічну послідовність. Розбийте матеріал на смислові частини та знайдіть в кожній ключову фразу.

5. Чергуйте розумову діяльність з фізичною. Не доводьте себе до повного знесилення й упаду сил пізнанням науки. Не забувайте, що відпочинок теж необхідний. Незаборонена корисна праця на благо сім'ї: помийте підлогу, сходіть до мага­зину.

6. Почніть вчити ма­теріал зранку, поки „свіжа” голова. Займа­тися в останню ніч чи доб­ре виспатися - справа індивідуальна. Але, як відомо, перед смертю не надихаєшся, а у людини, яка виспалась, голова працює краще, ніж у того, хто не виспався.

На іспиті

1. Ніхто не має сумніву, що ви до­бре знаєте всі напрямки сучасної моди, але більшість викладачів люди консервативні. Тому всі ультрасучасні речі та екстравагантне вбрання краще зберегти для інших випадків, а для іспиту вибрати щось відповідно до ситуації. Бажано, щоб в вашому одязі переважа­ли теплі відтінки: рожеві, оранжеві, жовті, жовто-зелені. Це налаштовує на доброзичливе ставлення.

2. Викладач  зовсім не бажає вашої  крові. Намагайтеся навіяти собі те, що викладачі зовсім не хочуть нікого „загрузити”. Більшість із них у шкільні та студентські роки теж хвилювалися, скла­даючи іспити. І в них трусилися руки, коли вони тягли білет, калатало серце і перехоплювало подих при відповіді.

3. Від усмішки стане всім світліше. Тому посміхайтесь щиро і від всієї душі, і тоді перший контакт з викладачем буде добрим. Відповідаючи, намагайтесь дивитися не з-під лоба на викладача, а  відверто.

4. Якщо вам ставлять запитання, це не значить, що вас хочуть „загрузати”. Як правило, ці запитання уточнювальні і в них уже є відповідь, або її частина. Тому геть сумніви і хвилювання. Зробіть глибокий повільний вдих і видих. Не поспішайте видавати перше, що прийде вам на думку. Про вас не подумають поганого, якщо ви скажете:  „Дайте мені трохи додумати, будь ласка”. Ви встигнете заспокоїтися і відповідь з'я­виться сама по собі.

Як подолати тривогу й хвилювання у стресовій ситуації екзамену

Тривога і хвилювання перед екзаменом – явище відоме майже всім. Але хвилювання буває різне. Одних воно мобілізує, інших доводить до стану паніки. Щоб зменшити рівень тривоги й хвилювання на екзамені можна використати такі прийоми самонастроєності й аутотренінгу.

1. Самонаказ або прийом „лобової атаки”. За допомогою спеціально підібраних словесних формул, які вимовляються з почуттям гніву, ви повинні сформулювати своє ставлення до екзамену.
  2. Кілька разів повторюйте слово або кілька слів. Які викликають тривожний стан: „екзамен”, „білет”, „учитель”. Цей прийом треба використовувати доти, доки слово не перестане асоціюватися з станом тривоги.
  3. Включення. Якщо людина спостерігає й переживає драматичні ситуації інших людей. Більш скрутні, ніж її, вона починає дивитися на власні труднощі зі станом тривоги.

Як запам’ятати те, що читаєш?
  1. Перш за все треба бути максимально спокійним. Інакше тобі важко буде сконцентруватися. Читай уважно!
  2. Читай з олівцем в руках і відзначай важливі положення, які б ти хотів запам’ятати.
  3. Щоб запам’ятати смисл тексту, який  здається надто важким, спробуй такий спосіб: уважно читай кожну фразу і переписуй її на свій манер, у своєму стилі. Якомога простіше, хай навіть і багатослівно. Під час повторного читання власного тексту ти з здивуванням з’ясуєш, що смисл тексту не такий складний.
  4. Повторення перед сном або зранку відразу після пробудження є найефективнішим класичним способом запам’ятовування.
  5. Часто повторюй матеріал. Через 24 години після першого заняття ти забуваєш найбільшу частину вивченого тексту. Тому перше повторення вивченого має відбутися не пізніше ніж через 24 години. Але не повторюй і раніше ніж через 5-6 годин після першого вивчення (закон Жорста). Відпрацюй свій власний оптимальний ритм повторень.